Сучасні школярі схильні безлічі хвороб. Найпоширенішими є короткозорість і сколіоз. У цій статті розповімо, до чого готуватися батькам і як запобігти всі ці проблеми.

Можна школу лаяти, можна хвалити, а цифри показують одне: здоровий школяр — рідкісний птах, таких не більше ніж 10%. Решта хворіють, причому більшість — не однієї хворобою. Найчастіше до атестата додається картка, в якій фігурують короткозорість, гастрит і сколіоз. А дитина при цьому втомлена і виснажена.

Існує один перевірений спосіб, який допомагає впоратися з наслідками шкільних навантажень. Називається він режимом. Дотримуватися його важко і нудно, але більше нічого не працює. Розберемося, як режим врятує від хвороб.

Короткозорість

Проблеми із зором знаходяться в п’ятірці найгірших шкільних подарунків. Можна написати, що дітям необхідні перерви в роботі кожні 40 хвилин (як мінімум), перед екраном комп’ютера не можна проводити більше 20-40 хвилин в день, а в планшети і смартфони взагалі не треба дивитися. Але ми ж в реальному світі, де виконати такі вимоги неможливо, особливо якщо мова йде про підлітків. Що ж робити з очима?

Організувати висвітлення і робочий простір. Гарне освітлення має бути на всіх робочих місцях дитини, в школі та вдома. Головне правило — очі дитини не повинні упиратися в стіну. Поставте стіл так, щоб дитина могла в будь-який момент виглянути у вікно або хоча б пройтися поглядом по кімнаті.

Купити правильну техніку. Раз вже без гаджетів все одно нікуди, то не шкодуйте коштів на хороші екрани і зручне розміщення. Рідери, наприклад, нічим не гірше звичайних книг, принаймні, в старшій школі.

А ось використовувати ноутбуки дітям не рекомендується: через неможливість посунути клавіатуру діти швидко втомлюються і починають сутулитися, нахилятися до екрану. Це псує і зір, і поставу.

Не перевантажувати дитину. Оскільки більша частина навчання проходить над книжками, зошитами або перед екранами, то і страждають від неї очі. Коли ростите майбутнього генія, тримайте навантаження в рамках.

Порушення постави

Постава — це вертикальне положення тіла людини в спокої і при русі. Правильна постава — це пряма спина, розправлені плечі, піднята голова. Все інше — порушення. Діти дуже багато сидять, не менше дорослих, а іноді й більше. Тому порушення постави є у кожного другого школяра.

Постійно нагадувати дитині, що пора випрямитися, марно. Повірте, це не допоможе, ви можете тільки набриднути зі своїм нескінченним: «Сядь рівно».

Ваше завдання — створити умови, при яких у дитини буде формуватися м’язовий корсет, що не дає сутулитися.

Поставте стіл і стілець, на якому сидіти буде зручно і без нагадувань. Сидячи на стільці, дитина повинна спиратися на стопи, а ноги в колінах повинні бути зігнуті під прямим кутом. Опустіть руку сидячої дитини вниз: лікоть повинен бути вище кришки столу на 5-6 см. Відстань від стільниці до очей — 30-35 см.

Купіть рюкзак з твердої спинкою, який носиться на обох плечах. І не перевантажуйте його: вага вмісту ранця не повинна бути більше 1,5 кг для першокласників. У четвертому класі можна брати з собою 2 кг, в шостому — 2,5 кг, у восьмому — 3,5 кг. Після дев’ятого класу і до кінця школи носити на спині дозволяється не більше 4 кг. При цьому сам рюкзак повинен важити максимум 700г.

Запишіть дитину в басейн або попросіть її робити зарядку з елементами йоги. Це необхідний мінімум. Якщо дитина терпіти не може басейн, його можна замінити на інший вид спорту (шахи не рахуються). Яким би неспортивних не був школяр, ходити на заняття доведеться.

Синдром хронічної втоми

Опис синдрому з’явився недавно, в кінці XX століття, і був пов’язаний з вигоранням на роботі. Але діти не відстають: синдром хронічної втоми виявляють і у них. Страждають від нього старшокласники віком 15-18 років, яким потрібно поєднувати навчання з підготовкою до вузу і бурхливою ​​соціальною активністю.

Дитина, якій потрібно виконати всі завдання, дійти до репетитора, позайматися хобі, а ще посидіти в соцмережі або пограти в щось, просто не встигає поспати і розвантажити мозок.

А потім з’являються ознаки синдрому: брак сил, постійна втома, погіршення пам’яті. Потім виникають головні болі або болі в спині, загострюються всі хронічні захворювання, проявляється алергія, якої раніше не було, приходить безсоння і депресія.

Що робити? Не допускати цього. Балансувати навантаження, розбавляти інтелектуальну активність помірними тренуваннями, повноцінно харчуватися і багато спати.

Ослаблений імунітет

Часто хворіє дитина — кошмар всіх батьків. Діти потрапляють в групу ризику, тому що ГРВІ (а саме часті захворювання вірусними інфекціями переводять дитину в групу часто хворіючих) передається від людини до людини. А діти дуже багато контактують з людьми. Свій клас, інші класи на перервах, громадський транспорт, групи в гуртках і секціях — в результаті діти хворіють в 1,5-3 рази частіше, ніж дорослі.

Поради по зміцненню імунітету настільки банальні, що навіть перераховувати соромно. Спати, гуляти, займатися спортом, правильно харчуватися, часто мити руки, провітрювати кімнати, більше часу проводити на вулиці. Додати нічого, крім того, що незрозуміло, чому все перераховане ще не стало мейнстрімом.

Діти і молоді люди у віці 5-17 років повинні займатися щодня фізичною активністю від помірної до високої інтенсивності не менше 60 хвилин.

Час — це мінімум, причому годину чистого бігу або тренування. Помірна активність повинна становити не менше двох годин на день з урахуванням зарядки. Яким видом спорту займатися — неважливо. Краще, звичайно, бути на свіжому повітрі. Але якщо у вас немає можливості щодня добиратися до хорошого парку, то краще тренування в залі, ніж ніякого тренування взагалі.

А що щодо загартовування? Якщо гуляти багато і активно, носити легкий одяг, ходити вдома тільки босоніж (навіть якщо вам здається, що підлога холодна), спати з відкритою кватиркою в будь-яку погоду, не гріти молоко або сік з холодильника, то ніякі обливання холодною водою і моржування не знадобляться . А до всього вищепереліченого можна звикнути поступово і безболісно.